Orient Small Seconds Semi Skeleton RA-AR0010R Man Mechanical Watch
Save 35%
Mechanical Man Wristwatch Orient Small Seconds Semi Skeleton RA-AR0010R with Stainless steel case, with diameter 40 mm, Red dial and Silver Stainless steel band.
Quantity
In Stock
The delivery time for this product is 7/18 working days.
  • Free shipping
  • Returns (30 days)
  • 2 year warranty
Specifications
Product
Category Wristwatch
Brand Orient
Collection Small Seconds Semi Skeleton
Producer Code RA-AR0010R
Gender Man
Style Casual
Movement
Movement Type Mechanical
Type of power supply Automatic
Movement manufacture Japanese
Case
Case material Stainless steel
Case Color Silver
Case shape Round
Case diameter 40 mm
Case thickness 10 mm
Dial
Dial shape Round
Dial color Red
Watch band
Band material Stainless steel
Band color Silver
Band width 21 mm